Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou

Kralupy v době 1. sv války

Výstava na pozadí válečných událostí představí život v našem městě. Kralupy jako průmyslové, ale zároveň i zemědělské město, sídlo nového okresu a důležitých úřadů, železniční křižovatka. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že válka bude tak dlouhá, teprve v její polovině se dostavily zásobovací potíže, došlo na rekvizice dobytka a i zvonů z kostelní věže. Na třech válečných frontách vystoupily československé legie, situace spěla k zániku a rozpadu Rakouského soustátí. Tyto přelomové události se odehrály na konci roku 1918. Nový československý stát se musel vypořádat s mnohými problémy (měnová odluka, intervence maďarských levicových jednotek na Slovensko, zásobovací potíže). Těmito událostmi spadajícími do roku 1919 bude výstava ukončena.

Výstava je součástí celostátní kampaně výstav a akcí k výročí vypuknutí I. světové války, více na 100.army.cz

Jan Racek

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich