Soutěž Jaroslav Seifert a jeho výročí – otázky květen.

A květnové (předposlední) otázky do „Soutěže Jaroslava Seiferta a jeho výročí“ vám přinášíme dnes.

Hezké pondělí všem.

1/ Básník Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu:

a/ za literaturu

b/ za poezii

c/ za poezii a prózu

2/ V r.1981 J. Seifert:

a/ byl nominován na NC k osmdesátinám, ale NC nezískal

b/ získal toho roku NC jako jediný Čech;

c/ byl nominován KSČ za zásluhy v poezii

3/ Koulelo se koulelo a Šel malíř chudě do světa jsou Seifertovy sbírky básní a ilustrací  určené hlavně:

a/ budoucím dělníkům

b/ pro čtení dětem

c/ učebnice veršů pro budoucí básníky

4/ Nobelovu cenu od švédského krále Karla XVI. Gustava:

a) převzal si osobně JS

b) převzal si osobně JS v doprovodu dětí Jany a Jaroslava Seifertových

c) převzali pro otce dcera Jana a syn Jaroslav

5/ Tehdejší příslušníci STB básníka JS HLÍDALI a zapisovali si poznámky:

a) před nemocničním pokojem JS v říjnu 1984;

b) na hřbitově v Kralupech n. Vlt. při posledním rozloučení s JS;

c) z protější vily v ulici U Ladronky v Praze 6, kde básník s rodinou bydlel;

d) při Květnovém povstání v Praze 1945 v redakci novin, kde JS pracoval                               (více odpovědí  je správných)

6/ Jakým způsobem psal básník verše?

a) v hlavě měl celou báseň hotovou, stačilo ji vložit na papír;

b) jakmile měl první verš, bylo vše na dobré cestě;

c) vzorem mu byla rytina romantického básníka stojícího v italské zahradě s věrným psem, na sobě měl rozevlátý plášť, v ruce brk a list papíru, díval se na moře, kde v dáli odplouvala tajemná loď ….a psal

7/ Kdo budil/la děti básníka každé ráno? Vařil/la jim kávu, chystal/la veliké svačiny?

a) maminka Marie Seifertová – Ulrychová

b) tatínek Jaroslav Seifert

c) paní pro domácnost a chůva Emilka

Pravidla soutěže: soutěž je určena široké veřejnosti, bez rozdílu věku a vzdělání. Soutěžní otázky budou zveřejňovány v 5 částech, které vždy najdete otištěné ve Zpravodaji od měsíce února až po měsíc červen, na našich webových stránkách a FB. Potom všech 5 vyplněných částí otázek a úkolů zašlete najednou poštou na adresu Městské muzeum v Kralupech n. Vlt., Vrchlického 590, Kralupy n. Vlt. 278 01; heslo „Soutěž JS“. Lze zaslat i emailovou poštou na adresu kralupského muzea. Také lze vhodit osobně do poštovní schránky u vchodu do muzea, nebo osobně předat zaměstnancům muzea. Záleží na Vás, kterou z cest si vyberete.

Vzhledem k oznámení výsledků těm nejúspěšnějším, připište k odpovědím Vaše jméno a příjmení, věk, adresu bydliště, telefon a případně emailový kontakt. Všechny tyto údaje použijeme pouze pro vyhodnocení a oznámení výsledků soutěže a pro pozvání těch nejlepších na slavnostní předání cen.

Vyhlášení výsledků proběhne v rámci Festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy v druhé polovině září r. 2021. Na nejlepší účastníky soutěže čekají zajímavé ceny. Více informací uvedeme až nastane ten pravý čas.