Předměty z „Výstavy pro potěšení…aneb co jste ještě v muzeu neviděli“ II.

Představujeme další předmět z naší výstavy „Výstava pro potěšení, aneb co jste ještě neviděli“. A krátká videoprocházka už se chystá:-)!!!

Podívejme se v dnešní neutěšené době na UTĚŠENOU knihu!

Kniha s názvem

Dobré Sjmě w dobrau zemi : kniha utěšená k domácj i weřegné pobožnosti pro dobromyslné katolické křesťany /sepsaná od Gilgjho Jaisa ;nynj s potřebnými oprawami a změnami opatřena a rozmnožena po třetj z nowa wydaná od Antonjna Stránského.

Knihu vydal tiskař, nakladatel, knihkupec a významný český obrozenec Jan Hostivít Pospíšil (1785 – 1868). Od roku 1808 vlastnil tiskárnu v Hradci Králové, později otevřel i pobočky v Pardubicích, Chrudimi a v Praze. Královéhradecká tiskárna se stala centrem obrozenecké kultury. Pospíšilovým nákladem vyšlo přes 400 knižních titulů, vydal také množství kramářských písní, modliteb, duchovních písní a výročních zpráv gymnázií. Jan HostivítPospíšil patřil k významným obrozencům a k nejvýznamnějším českým tiskařům 19. století.

Autorem knihy je Aegidius Jais ( 1750-1822), benediktinský kněz, římskokatolický teolog a univerzitní profesor .

Kniha ve sbírce našeho muzea je třetím vydáním titulu, vydání pochází z roku 1846.

Kniha utěšená