Obrazy se zimní tématikou III.

Martin Frind (* 1963)

Současný malíř, nyní žijíci ve Veltrusích.  V letech 1979-1983 navštěvoval střední uměleckoprůmyslovou školu v oboru užitá grafika,   roce 1991 absolvoval Akademii výtvarných umění v oboru monumentální a figurální malby  a v oboru experimentální kresby a plastiky. V roce 1986 získal uznání za ilustrace pro exilový Český slabikář od Österraichischer Bundesverlag ve Vídni, v roce 1989 cenu AVU za obraz Oběti, inspirovaný holokaustem. Své obrazy představil na desítkách výstav v galeriích v České republice, Belgii, Francii, Polsku, Rakousku a Slovensku. Ve sbírce Městského muzea v Kralupech je zastoupen více než dvěma desítkami děl.

V ukázce

Bez názvu (Vánoční pouštění svíček), tempera na papíře, 30×46, 2004

Pouštění lodiček patřilo k rozšířeným štědrovečerním lidovým zvykům. Do rozpůlených skořápek plodů ořešáku se přilepila voskem svíčka a zapálila se. Takto připravené lodičky se vypouštěly na hladinu vody v umyvadle nebo míse. Umístění, vzájemné postavení a stav plamene  svíčky  pak prozradily, co v příštím roce majitele lodiček čeká v osobním životě a v partnerských a rodinných vztazích.

Pokud si budete lodičky pouštět, přejeme Vám, aby  se seskupily do kruhu. To totiž znamená bezproblémové soužití v rodině, úctu a toleranci!