Restaurovaný ornát (kasule)

Nejvýznamnější restaurátorský počin muzea v roce 2020.

V době od srpna do prosince 2020 byl restaurován ornát (kasule), který je součástí podsbírky etnografie. Jedná se o svrchní liturgické roucho určené pro římskokatolického kněze. Roucho pochází z počátku 20. století, tedy přibližně do doby vzniku kralupského kostela.

Ornát je ušit ze smetanově bílého brokátu se zlatě vytkaným vzorem s motivem granátového jablka. Podšívka je z okrově žluté bavlněné tkaniny. Na zadní straně je naaplikován kříž, který je tvořen výšivkou na bílém hedvábném podkladu. Na přední straně je obdobná výšivka našitá ve svislém pruhu. Výšivka je provedena hedvábnými přízemi v odstínech modré, hnědé, růžové, zelené a červené barvy. Obvod ornátu a aplikace s výšivkou jsou lemovány dracounovou portou zlaté barvy. Délka ornátu je 106 cm, šířka 70 cm.

K restaurování ornátu bylo přikročeno z důvodu jeho značného poškození. Předmět byl znečištěn především prachem, brokát byl narušen velkým množstvím trhlin, většinou s výpadky materiálu. Dracounová porta byla odřená, místy zčernalá, v podšívce byly větší trhliny. Značný rozsah trhlin musel být řešen zpevněním, narušená místa byla podložena hedvábným a bavlněným plátnem, které bylo obarveno na příslušné odstíny. Celý povrch ornátu byl očištěn. Výše popsaným restaurátorským zásahem – čištěním a zajištěním soudržnosti materiálu – je předmět schopen dalšího uchovávání a příležitostného vystavování.

Ornát je v liturgické barvě bílé. Bílá barva je barvou světla, symbolizuje vzkříšeného Krista. Vzkříšení Krista rovněž symbolizuje motiv granátového jablka, který je na ornátu uplatněn. Roucha v bílé liturgické barvě jsou kromě mariánských svátků a dalších slavností užívána při velikonočních svátcích, které se nyní blíží.

Restaurátorka ornátu Alena Prajzlerová .

Popis ornátu převzat z restaurátorské zprávy.

Fotografie převzaty z fotodokumentace restaurátorské zprávy.

Ornát po restaurování
Ornát před restaurováním