Předměty z výstavy „Výstava pro potěšení…aneb co jste ještě v muzeu neviděli“.

„Dřevění tanečníci a tanečnice“

Dřevěné hračky – panenka a část kolotoče pocházejí z doby první republiky. 20. a 30. léta 20. století lze považovat za „zlatý věk“ české hračky. Od zcela realisticky provedených hraček (pokojíčky pro panenky, mechanické hračky), které byly velmi oblíbené v městském prostředí v 19. století, nastoupila již počátkem 20. století snaha o vytvoření jednoduchých hraček podporujících dětskou fantazii. Inspirací pro tyto nové hračky se staly domácí lidové hračky. Ty splňovaly požadavky kladené na moderní hračku – byly jednoduché, pestrobarevné a bytelné. Návrhy hraček se zabývali i přední výtvarní umělci té doby. Jejich návrhy pak měly zpětný vliv na lidové výrobce v tradičních hračkářských oblastech (Hlinecko, Skašov v západních Čechách).

Vystavené hračky jsou příkladem stylizované, dekorativně omalované dřevěné hračky inspirované českým lidovým prostředím.

Předměty muzeum získalo darem v roce 2019.