Předměty z „Výstavy pro potěšení…aneb co jste ještě v muzeu neviděli“ III.

Co dále můžete vidět na naší výstavě „„Výstava pro potěšení…aneb co jste ještě v muzeu neviděli“?

Například kolorované perokresby od malíře, ilustrátora a grafika Oldřicha Jelínka.

Hezké úterý Vám všem.

Oldřich Jelínek: malíř, ilustrátor, grafik*26. 2. 1930 Košice

Malíř, grafik a ilustrátor Oldřich Jelínek (1930) vystudoval na AVU u prof. Antonína Pelce. Na začátku kariéry přispíval do řady časopisů – ABC, Dikobraz, Pionýr a dalších. Dlouhá léta spolupracoval s Adolfem Bornem. Jako dvojice JELIBORN společně kreslili karikatury, parodické komiksy a kreslené vtipy. Společně ilustrovali i několik knih i časopiseckých příspěvků. Oldřich Jelínek často maloval ženy, velmi precizně zobrazoval nejrůznější stroje, zejména automobily, které jsou jeho celoživotní láskou. Že tvorba Oldřicha Jelínka patří ke světové špičce dokládá celá řada cen z mezinárodních knižních festivalů. Sám rád vzpomíná například na knihu Jaroslava Pacovského Vzduchoplavci, aviatici a piloti, kde jeho kresby oživily text o éře prvních aut a letadel. Za tuto knihu obdržel hlavní cenu Premio Grafica na knižním veletrhu v Boloni.V roce 1981 Oldřich Jelínek emigroval do západního Německa. Dodnes žije a pracuje v Mnichově jako karikaturista pro časopis Computerwoche.

V roce 2020, kdy oslavil své 90. narozeniny, byla Oldřichu Jelínkovi udělena cena Zlatá stuha. za celoživotní přínos ilustrační tvorbě v dětské literatuře.

Ze sbírky Městského muzea v Kralupech jsou vystaveny dvě kolorované perokresby, které se svojí tématikou úzce váží ke zdejšímu kraji: jedná se o karikaturu Antonína Dvořáka při cestě vlakem a kresbu parní lokomotivy. Kresby byly muzeu darovány autorem a zařazeny do sbírky v roce 1992.